jdi
04 بهمن 1401 - 15:05

کهنسال‌ترین درخت گردوی ایران در اصفهان به ثبت ملی رسید

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از ثبت ملی 12 اثر طبیعی ازجمله کهن‌سال‌ترین درخت گردوی ایران در اصفهان خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان، علیرضا ایزدی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اظهار کرد: از میان پرونده‌های آثار طبیعی ارسالی به شورای ثبت استان، ۱۲ پرونده به‌منظور ارسال به شورای ثبت ملی آثار طبیعی کشور انتخاب و ارسال شد.

وی ادامه داد: تمامی این ۱۲ پرونده در این شورا تائید و ثبت ملی شد، که در این میان کهن‌سال‌ترین درخت گردوی ایران که تاکنون شناسایی‌شده با ۹۵۰ سال سن به همراه ۴۵ درخت کهنسال دیگر در روستای کلوسه از توابع شهرستان فریدون‌شهر در استان اصفهان به ثبت ملی رسید.

ایزدی افزود: از دیگر آثار مهمی که در این شورا تائید و به ثبت رسید می‌توان به ثبت ملی منظر طبیعی و محوطه فسیلی کوه چرخه مربوط به دوران الیگوسن و میوسن با ویژگی‌های منحصربه‌فرد زمین‌شناسی در شهرستان نطنز و همچنین ثبت درخت کهنسال اُرس در روستای مازه ابول از توابع شهرستان فریدون‌شهر اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان تصریح کرد: ثبت ملی درختان کهنسال گردوی نر پنبه و درخت کهنسال گردو روستای خوش میوه، ثبت ملی درختان گردوی کهنسال در روستای کوچیره، ثبت ملی درختان گردوی وستگان در روستای وستگان، ثبت ملی ۲  درخت کهنسال گردو در روستای وهرگان از توابع شهرستان فریدون‌شهر از دیگر مواردی بود که در این شورا به ثبت ملی رسید.

وی تأکید کرد: در شهرستان تیران و کرون نیز درخت کهنسال نارون روستای سرپنگ سقاخانه و درخت کهنسال نارون روستای وسک دیجر، دو پرونده ثبتی دیگر بود که به همراه درخت چنار کهنسال روستای خوشوئیه در شهرستان لنجان و درخت کهنسال پسته مزرعه محمدیه شهرستان نائین به‌عنوان دومین درخت کهنسال پسته شناسایی‌شده در ایران، از استان اصفهان به ثبت ملی رسید و امیدوارم با ادامه این روند در ثبت آثار طبیعی، ملموس و ناملموس استان، قدم مهمی به‌منظور حفاظت و معرفی این آثار بی‌نظیر برداشته شود.

پایان پیام/۶۳۱۲۴/

منبع: فارس
شناسه خبر: 995270