jdi
02 بهمن 1401 - 17:05

وزارتخارجه عراق هتاکی به قرآن کریم در سوئد را محکوم کرد

وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن اقدام یک فرد افراطی در سوزندان یک نسخه از قرآن کریم، آنرا موجب شعله ور کردن احساس مسلمانان دنیا دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری عراقی واع، وزارت امور خارجه عراق مقامات سوئدی را به دلیل اجازه دادن به یک فرد افراطی برای سوزاندن یک نسخه از قرآن کریم محکوم کرد.

وزارت امور خارجه عراق اقدام مقامات سوئدی در اجازه دادن به یک فرد افراطی برای سوزاندن نسخه ای از قرآن کریم در مقابل سفارت جمهوری ترکیه در استکهلم را شدیدا محکوم کرد و اظهار داشت: این وقایع احساسات مسلمانان را در سراسر جهان شعله ور می سازد و اقدام تحریک آمیز خطرناکی خواهد بود.

وزارت امور خارجه عراق از جامعه بین المللی خواست تا به مسئولیت های خود برای توقف چنین اقدامات مردودی عمل کند و در راستای ریشه کنی نفرت و افراط گرایی و مجازات عاملان آن اهتمام ورزد.

پیش از این «سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در واکنش به هتک حرمت قرآن کریم گفت: هتک حرمت نسخه‌ای از قرآن کریم به دست گروه‌های افراط‌گرا در سوئد را به‌شدت محکوم و تقبیح می‌کنیم.

وی این اقدام را اهانتی بزرگ به اعتقادات بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان در سراسر جهان دانست و از مقامات ذی‌ربط در سوئد خواست که هرگونه اقدام خلاف قوانین بین‌المللی درباره ضرورت خودداری از اهانت به اعتقادات پیروان همه ادیان و مذاهب و اقوام را پیگیری کنند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین نسبت به تلاش برخی گروه‌هایی که غرض‌ورزانه در پی ترویج روحیه نفرت میان ملت‌ها هستند، هشدار داد.

گفتنی است هفته گذشته مقامات سوئدی به یک شخصیت افراطی دانمارکی اجازه دادند که در برابر ساختمان سفارت ترکیه در استکهلم نسخه ای از مصحف شریف را به آتش بکشد. این اقدام با واکنش های تندی از سراسر جهان اسلام روبرو شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 991005